projekt nr 32

32. Planty Kochłowice 2.0 - miejsce integracji rudzian


Opis projektu

Kochłowickie planty są parkiem odwiedzanym nie tylko przez kochłowiczan, ale także przez innych rudzian oraz mieszkańców sąsiednich gmin. W ciągu ostatnich kilku lat zaczęły odżywać dzięki licznym inicjatywom podjętym przez kochłowickie stowarzyszenia oraz otwarcie lokalnego pubu. To z pewnością miejsce z potencjałem, które może stać się jednym z najchętniej odwiedzanych w Rudzie Śląskiej, jednak do tego potrzeba jego gruntownej renowacji. Należy zadbać o urozmaicenie jego charakteru, żeby było przyjazne dla wszystkich grup społecznych.
Należy wykonać: wymianę nawierzchni obecnych ścieżek na nowe z kostki brukowej, wymianę wszystkich parkowych ławek, koszy na śmieci. Dodatkowo należy stworzyć miejsce do grillowania (działania stowarzyszeń pokazały, że ta formuła w tym miejscu doskonale się sprawdza), a także zamontować stojak dla rowerów co pozytywnie wpłynie na użytkowanie parku przez mieszkańców. Zadanie to przewiduje także podświetlenie pomnika przyrody jakim jest BUK POSPOLITY (Fagus sylvatica) o obwodzie pnia 242 cm, wieku około 120 lat, rosnący przy Alei Dworcowej oraz ścieżkę biegnącą wzdłuż ul. Do Dworca. Teren porośnięty trawą oraz drzewami sprawi, że osoby, które chcą odpocząć w otoczeniu zieleni nie będą musiały udawać się do parku chorzowskiego, ale będą mogły spędzić czas wolny w Rudzie Śląskiej. Ponadto przestrzeń użytkowa, przez pozostawienie jej w dużej mierze w nienaruszonym stanie, będzie stanowiła przestrzeń gotową do zagospodarowania podczas festynów, co będzie fantastycznym uzupełnieniem miejsca do grillowania podczas większych imprez. Zadanie przewiduje nasadzenia roślin w specjalnie zamontowanych donicach, a także ogólne nasadzenia roślin wraz z pielęgnacją obecnie rosnących w tym miejscu drzew. W projekcie uwzględnione jest także stworzenie gier podwórkowych na ul. Do Dworca w części niewykorzystywanej przez samochody.

Park będzie swoistym połączeniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przez wszechstronne wykorzystanie przestrzeni Park będzie stanowił przykład dla wielu przestrzeni publicznych, które są obecnie coraz chętniej tworzone na ternach dużych miast, jakim jest także Ruda Śląska.

W punktach:
- wymiana nawierzchni chodników, ścieżek w parku, oraz stworzenie nowych
- wymiana ławek oraz śmietników na jednolite pod względem designu
- nasadzenia i pielęgnacja roślin,
- stworzenie miejsca postojowego dla rowerzystów,
- stworzenie społecznego grilla i miejsca do konsumpcji
- stworzenie gier ulicznych na niezagospodarowanym fragmencie ul. Do Dworca
- podświetlenie pomnika przyrody oraz ścieżki wzdłuż ulicy Do Dworca.
- instalacja słupków parkingowych z łańcuchami przy ul. OMP
- montaż donic z roślinami
- likwidacja jednej ze ścieżek wzdłuż ul. Do Dworca (druga w kolejności od drogi, obecnie szutrowa)

Uzasadnienie realizacji projektu

Planty Kochłowickie są już miejscem chętnie odwiedzanym przez Rudzian, jednak nie są przestrzenią należycie wykorzystującą swój potencjał. Przez jego pokazanie staną się jedną z głównych atrakcji Rudy Śląskiej, która przyciągnie jeszcze więcej mieszkańców. Renowacja parku pokaże, że miasto jest przyjazne dla jego mieszkańców i pokaże, że miasto dba o ich interesy. Kształtowanie przestrzeni publicznej tak, by była wielofunkcyjna i sprzyjała korzystaniu z niej jest niezwykle ważne, gdyż pokazuje, że miasto rozwija się zgodnie z zachodnimi standardami, dzięki czemu chętniej osoby spoza Rudy Śląskiej będą ją odwiedzać oraz się do niej przeprowadzać.

Ogólnodostępność

Teren parku jest ogólnodostępny, nie ma określonych godzin działania i jest dobrem wspólnym. Może korzystać z niego każdy.

Opis lokalizacji

Nr działek:3634/126, 3633/126Uprzejmie informuję, że projekt budżetu
obywatelskiego pn.
Planty
Kochłowice 2.0 – miejsce integracji rudzian
”, został dopuszczony do głosowania. Wśród zadań dopuszczonych do głosownia projekt będzie
ujęty w wykazie zadań małych, pod numerem ewidencyjnym „32”. Sekretarz MiastaGrażyna Janduła-Jonda